młodzi kulturalni

Znamy wyniki I naboru mikroGRANTÓW w 2020

Pierwszy nabór do mikroGRANTÓW w roku 2020 za nami. Znamy 52 inicjatywy, które dostaną dofinansowanie od gminy Wrocław.

Czym są mikroGRANTY?

Jest to program powstały we Wrocławiu w 2014 roku, którego celem jest wspieranie inicjatyw lokalnych z zakresu kultury i edukacji poprzez dofinansowanie najciekawszych projektów z budżetu gminy Wrocław. Swój projekt do naborów, odbywających się trzy razy w roku, może zgłosić każdy mieszkaniec Wrocławia, zapisując go do jednej z trzech ścieżek: osób fizycznych i grup nieformalnych, NGO lub do mikroGRANTÓW młodzieżowych. Przez ostatnie lata dzięki temu programowi zostało zrealizowanych wiele wspaniałych projektów, które uatrakcyjniły nasze miasto, jak również zachęciły jego mieszkańców do czynnego udziału w kulturze. O ścieżce młodzieżowej przeczytać możecie Państwo tu.

Wyniki pierwszego naboru 2020

W ramach pierwszego w tym roku naboru zrealizowane zostaną aż 52 inicjatywy na terenie wszystkich dzielnic Wrocławia.

 

W ramach ścieżki osób fizycznych i grup nieformalnych zwyciężyło 14 projektów takich jak gra terenowe „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich”, mającej na celu rozpowszechnianie historii osiedla oraz odkrycie jego walorów architektonicznych czy „ZDROWIE NA TAPECIE – metody uwalniania stresu”, gdzie autorka projektu pragnie podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat wagi radzenia sobie ze stresem zgromadzonym w naszych ciałach i umysłach poprzez nasz tryb życia. Z wszystkimi projektami tej ścieżki mogą zaznajomić się Państwo tutaj.

 

Ścieżka NGO wyłoniła 11 zwycięskich projektów. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli m.in. nauczyć się bądź doskonalić swoją jazdę na rolkach pod skrzydłem organizatorów projektu „Wrock&Roll dla każdego” czy też wziąć udział w profesjonalnych warsztatach cyrkowych, których owocem będzie wspólne show w ramach projektu „Cyrkowe migawki”. Dokładniejsze opisy projektów widnieją pod tym linkiem.

 

Młodzieżowa ścieżka jest doprawdy niezwykła, gdyż skutecznie pokazuje, jak szerokie zainteresowania mają młodzi ludzie oraz w jak kreatywny i profesjonalny sposób podchodzą do tematów dla nich ważnych. W ramach tej ścieżki zostało wybranych aż 27 projektów, w tym cztery należące do młodzieżowej organizacji ART JTM, która zrzesza wielu utalentowanych ludzi z ogromną pasją do rozmaitych rzeczy. Tematyka projektów opracowanych przez młodzież jest naprawdę zróżnicowana. Wiele z nich zachęca do rozwijania swoich pasji oraz do aktywnego spędzania czasu. Wiele wyróżnia się dojrzałością, zwracając uwagę na wszelakie problemy dzisiejszego świata i społeczeństwa jak katastrofa klimatyczna, stres, hejt, wykluczenie społeczne czy izolacja od otoczenia, oferując przy tym szereg warsztatów, spotkań i eventów, na których problemy te pójdą pod lupę, a ich uczestnicy będą starać się wyszukać na nie rozwiązania i poradzić sobie z nimi. Inne projekty skupią się na twórczości, realizując własne wystawy, spektakle czy nawet pokoje escape roomowe. Listę wszystkich projektów znajdą Państwo tutaj.

MikroGRANTY to cudowne przedsięwzięcie, zachęcający mieszkańców Wrocławia do podejmowania własnych inicjatyw i realizowania własnych pomysłów, które zrzeszą ludzi, przekażą ciekawe, cenne informację jak i pozytywną energię i chęć do rozwijania siebie samego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tych wartościowych projektach.

Redaktor: Zuzanna Wypchło

Foto: Jerzy Wypych